הדרכת הורים כפר סבא והשרון

 

הדרכת הורים

ההורות הינה אחת החוויות המדהימות, מרגשות, מורכבות ומתאגרות שישנן.

כשם שהיא ממלאת, כך לעיתים היא גם מרוקנת. וכשם שהיא מסבה עונג, כך לעיתים היא גם מתסכלת.

בהורות אנחנו מגלים את עצמנו מחדש. היא מפגישה אותנו עם חלקים בתוכנו שלא תמיד היינו מודעים להם קודם לכן, בין אם אלו חלקים שאנחנו אוהבים יותר ובין אם פחות. לתוך ההורות אנחנו נושאים עמנו מטענים שונים, מודעים יותר או פחות ולאלו חלק חשוב בעיצוב האינטראקציות שיש לנו עם ילדינו.

היא מושפעת ומתקשרת עם ההורות שאנחנו חווינו מהורינו כילדים ורבים מהדפוסים האוטומטיים שלנו נובעים ממנה.

העידן הנוכחי, מציב בפני ההורות אתגרים נוספים. כיום, ההורה אינו ההורה הסמכותני והמואדר של פעם והילד אינו נתפס עוד ככזה שעליו להתעצב בדמות הוריו, אלא כאדם אשר יש להתייחס אליו באופן מכבד ולתת לו למצוא את דרכו שלו. נוסף על כך, ההתפתחות הטכנולוגית המהירה  וריבוי מקורות הידע הביאו לכך שההורה פעמים רבות אינו הכתובת הראשונה של הילד להכוונה.

שינויים אלו הובילו למעבר מהורות סמכותנית ובטוחה להורות שואלת ומאפשרת אך גם מגוננת מאוד.

ההורה בעידן המודרני חש פעמים רבות חלש, אבוד וחסר אונים ומתקשה למצוא את מקומו שלו. הורים רבים חשים שהם נבלעים בתוך חווית ההורות ובניסיון להתמודד עם ריבוי המשימות שבעידן הנוכחי, מרגישים מותשים ושאיבדו קשר עם עצמיותם. 

גוננות היתר מחד, והמעבר מעמדה הורית כל יודעת לעמדה הורית פתוחה ושואלת מאידך, באינטראקציה עם תקשורת האינסטנט הממוסכת שבעידן הדיגיטלי, הובילה בקרב הילדים לחוויה של אובדן גבולות שומרים ולריבוי תופעות של חרדה ותלות, השלכת אחריות וחוסר בחיבור רגשי. 

 

הדרכת ההורים מסייעת להגיע לאיזון באופן אשר נותן מקום מכבד הן לצרכיו של הילד והן לאלו של ההורה. היא מאפשרת להורה לפעול ממקום מודע ושלם יותר ולפתח הורות מגדלת ובטוחה יותר. מטרתה לחזק את הקשר בין ההורה לילד ולהביא לכינון יחסים מיטיבים ומעצימים, הן עבור הילד והן עבור ההורה.